Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Jak założyć kompostownik w ogrodzie?

Jak założyć kompostownik w ogrodzie?

Kompostownik pozwala pozbyć się odpadków, tworząc przy tym zdrowy nawóz dla roślin. Dostarcza on roślinom niezbędnych mikroelementów i składników odżywczych, tj. azot, fosfor czy potas, dzięki czemu wpływa na prawidłowy rozwój roślin. Funkcje kompostownika najczęściej pełni pojemnik metalowy, drewniany lub plastikowy. To właśnie w nim przebiega proces kompostowania odpadów biodegradowalnych, w wyniku czego powstaje kompost.

Właściciele ogródków i gospodarstw rolnych mogą przetwarzać w kompostowniku odpady organiczne, tj. skórki owoców i warzyw, skorupki jaj, skoszoną trawę, trociny, gałęzie czy liście na darmowy nawóz, który tworzy się w ciągu 4 do 6 miesięcy. Oprócz naturalnych, a tym samym najtańszych kompostowników tworzonych w wyznaczonym miejscu działki, na rynku istnieje wiele rodzajów kompostowników.

Mogą to być kompostowniki otwarte, zamknięte i rotacyjne (obrotowe). Te pierwsze składają się jedynie z czterech ścian, które mają ograniczyć powierzchnię, na której będą składowane odpadki organiczne. Taki kompostownik można bardzo łatwo zrobić samemu. Wystarczy użyć do tego celu desek, siatki lub innych materiałów. Można także kupić gotowe elementy lub gotowy kompostownik zamknięty z otworami wentylacyjnymi, który zatrzymuje ciepło powstające w czasie procesów, co przyspiesza rozkład materii. Do wyboru są kompostowniki metalowe, drewniane czy plastikowe. Droższym rozwiązaniem będą z pewnością kompostowniki rotacyjne, które są zawieszane na obrotowej konstrukcji, dającej możliwość łatwego mieszania i napowietrzania kompostowanej biomasy.

O czym pamiętać przy zakładaniu kompostownika?

Jeżeli stoisz przed zadaniem założenia kompostownika w ogrodzie, musisz pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach. Przede wszystkim, jego optymalne rozmiary nie powinny przekraczać 1,20 m wysokości oraz 1,50 m szerokości, gdyż pozwala to na optymalny dostęp powietrza do wnętrza masy. Jeżeli wykonujesz kompostownik zamknięty, pamiętaj, aby wykonać w nim otwory. Dobrze jest także zakupić kompostownik o metalowej konstrukcji, który zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi i jest odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Montaż metalowego kompostownika zajmuje kilka chwil i nie wymaga używania żadnych specjalistycznych narzędzi.

Każdy posiadacz kompostownika powinien wiedzieć, co może do niego wrzucać, a czego nie wolno dokładać do masy kompostowej. Dużym i często popełnianym błędem jest brak różnorodności w odpadach. Aby otrzymać dobrej jakości żyzny nawóz, należy kompostować mokre i suche odpady. Nie można jednak wrzucać do środka szkła, ceramiki, metalu, plastiku, torebek foliowych, śmieci z odkurzacza, tkanin, gruzu, mięsa, kości, tłuszczu czy materiałów organicznych, które mogą zawierać różnorakie chemikalia. Nieprzemyślane wrzucanie do kompostownika odpadków może sprawić, że kompost będzie niezdatny do użytku i pełen toksycznych substancji.

Dodaj komentarz