Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Czego nie można kompostować?

Czego nie można kompostować?

Kompostowanie pozwala uzyskać własny materiał do użyźniania gleby, a przy tym zagospodarować odpady biodegradowlane powstające w kuchni i ogrodzie. Kompost jest źródłem naturalnego nawozu, który możesz uzyskać praktycznie za darmo i wykorzystać na przykład do użyźnienia gleby w ogrodzie. Dzięki stosowaniu kompostu uboga w składniki odżywcze i mineralne gleba staje się żyzna, bogata w humus i urodzajna, a Ty możesz cieszyć się jej plonami. Pamiętaj jednak, że nieprzemyślane wrzucanie do kompostownika niektórych odpadków może sprawić, że kompost będzie całkowicie niezdatny do użytku, śmierdzący i pełen toksycznych substancji. Dojrzały kompost po około 18 miesiącach powinien mieć jednolitą strukturę i zapach świeżej ziemi.

Do kompostownika należy wrzucać większość odpadów kuchennych i ogrodowych, takich jak: resztki owoców i warzyw, resztki roślinne, skorupki z jaj, fusy z kawy i herbaty, gałęzie, ziemię z doniczek, przekwitnięte kwiaty, zagrabione liście, skoszoną trawę, nadziemne części chwastów, niezadrukowany papier śniadaniowy, słomę czy siano. Kompostownik możesz kupić albo zrobić samemu. Może to być kompostownik metalowy, drewniany czy plastikowy. Jeżeli Twoja przygoda z kompostowaniem się dopiero zaczyna, dowiedz się, czego nie wolno wrzucać do kompostownika i jak uniknąć podstawowych oraz często popełnianych błędów!

Odpady szkodliwe i nieulegające procesowi kompostowania

Do kompostownika nie można wrzucać szkła, ceramiki, metalu, plastiku, torebek foliowych, tkanin czy gruzu. Nie wolno kompostować materiałów organicznych, które mogą zawierać różnorakie chemikalia, śmieci z odkurzacza, mięsnych odpadów kuchennych, kości, tłuszczu, ości itd. Takie materiały opóźniają proces rozkładu, a ich zapach przyciąga szczury. Są także materiały, które nigdy nie powinny znaleźć się w kompoście, np. nadgniłe i uszkodzone przez choroby oraz szkodniki resztki roślinne, a także zainfekowane rośliny ogrodowe, pędy roślin z plamami, przebarwieniami czy naroślami i liście porażone przez choroby.

Co więcej, nie powinno się również kompostować chwastów wieloletnich, które z łatwością odradzają się z korzeni. Pokrzywy i rośliny rozłogowe, np. skrzyp, wrzucone zaraz po zerwaniu mogą ukorzenić się w kompostowniku, przez co zaczną się w nim rozrastać. Potem wraz z kompostem rozniosą się po całym ogrodzie.

Dużym i często popełnianym błędem jest także brak różnorodności w odpadach znajdujących się w kompostowniku. Aby otrzymać dobrej jakości żyzny kompost, należy kompostować mokre i suche odpady. Mokra trawa czy obierki są źródłem azotu, a suche liście, gałęzie, popiół z kominka i z grilla są źródłem węgla. Takie mieszanie ze sobą odpadów przyspiesza kompostowanie, gdyż resztki nie zbijają się i mają dostęp do tlenu.

Dodaj komentarz