Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Jak poradzić sobie z brzydkim zapachem z kompostownika?

Jak poradzić sobie z brzydkim zapachem z kompostownika?

Kompostownik pozwala pozbyć się bioodpadów, tworząc przy tym zdrowy nawóz dla roślin, który dostarcza im niezbędnych mikroelementów i składników odżywczych, tj. azot, fosfor czy potas. Dzięki stosowaniu kompostu uboga w składniki odżywcze i mineralne gleba staje się żyzna, bogata w humus i urodzajna. Funkcje kompostownika najczęściej pełni pojemnik metalowy, drewniany lub plastikowy. To właśnie w nim przebiega proces kompostowania odpadów biodegradowalnych, w wyniku czego powstaje kompost.

Każdy posiadacz kompostownika powinien wiedzieć, co może do niego wrzucać, a czego nie wolno dokładać do masy kompostowej. Dużym i często popełnianym błędem jest brak różnorodności w odpadach. Aby otrzymać dobrej jakości żyzny nawóz, należy kompostować zarówno mokre, jak i suche odpady. Właściciele ogródków i gospodarstw rolnych mogą przetwarzać w kompostowniku odpady organiczne, tj. skórki owoców i warzyw, skorupki jaj, skoszoną trawę, trociny, gałęzie czy liście.

Co oznacza nieprzyjemny zapach z kompostownika?

Jeśli chodzi o użytkowanie kompostownika, to wydobywający się z niego brzydki zapach jest sygnałem, że coś poszło źle. Prawidłowo zbilansowany stos kompostowy nie powinien brzydko pachnieć. Dobrze prowadzony kompostownik powinien wydzielać przyjemny zapach zbliżony do leśnej próchnicy.

Nie można pozostawić kompostownika samemu sobie! Należy pilnować, co do niego trafia! Nie wszystkie bioodpady można do niego wrzucać, np. bioodpady zakonserwowane solą czy octem, trudne do zwalczania chwasty oraz chwasty z dojrzałymi nasionami, porażone chorobami części roślinne, zadrukowany papier, kamienie czy piach. Nie powinno się też umieszczać bioodpadów odzwierzęcych (np. kości, mięsa, serów). To wszystko ma wpływ na brzydki zapach, który będzie się wydobywał z Twojego kompostownika!

Jego optymalne rozmiary nie mogą przekraczać 1,20 m wysokości oraz 1,50 m szerokości, gdyż pozwala to na optymalny dostęp powietrza do wnętrza masy. Dobrze jest zakupić kompostownik metalowy ze ściankami wykonanymi z tworzywa sztucznego z perforacją. Taki kompostownik zabezpieczy przed uszkodzeniami mechanicznymi i będzie odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych

Jak zwalczyć brzydki zapach z kompostownika?

Nieprzemyślane wrzucanie do kompostownika odpadków może sprawić, że kompost będzie niezdatny do użytku i pełen toksycznych substancji. Co więcej, będzie generował nieprzyjemny zapach. Jest jednak kilka sposobów, aby ograniczyć brzydki zapach wydobywający się z kompostownika. W gruncie rzeczy zatrzymanie zapachu kompostu sprowadza się do naprawienia tego, co sprawia, że kompost śmierdzi.

Jeśli w stosie kompostowym znajduje się zbyt dużo zieleni, będzie on pachniał jak ścieki lub amoniak. Dodawanie brązowych materiałów, takich jak liście czy słoma, pomoże przywrócić równowagę. Natomiast jeżeli stos kompostowy jest zbyt zbity lub zbyt mało napowietrzony, również zacznie cuchnąć, dlatego ważne jest jego regularne obracanie oraz dorzucanie suchych liści lub suchej trawy. To samo tyczy się zbyt dużej wilgoci.

Wyeliminować brzydki zapach możesz także poprzez dodanie do kompostu mączki bazaltowej, bentonitu czy gnojówki z roślin. Mączka w dużym stopniu eliminuje nieprzyjemne zapachy. Jednocześnie zwiększa jakość kompostu. Bentonit dodany do gleby poprawia jej strukturę i zwiększa zdolności sorpcyjne (zatrzymywanie wody). Dodatkowo posiada właściwości pochłaniania zapachów. Z kolei gnojówka z roślin to wartościowy nawóz, który zwiększa wilgotność i zawartość składników pokarmowych kompostu. Wiele roślin typu pokrzywa, skrzyp czy żywokost eliminują przykry zapach kompostowania. Na wszelki wypadek możesz także zlokalizować kompostownik w sąsiedztwie bzu, który również zniweluje nieprzyjemny zapach.

Dodaj komentarz