Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Jakie cechy mają plastikowe krawężniki ogrodowe?

Jakie cechy mają plastikowe krawężniki ogrodowe?

Krawężniki znajdujące zastosowanie w przydomowych ogródkach pozwalają w estetyczny sposób wytyczyć rabaty kwiatowe, grządki warzywne, alejki, obrzeża trawników i skalniaków, drzewa czy ścieżki ogrodowe.

Stanowią one doskonałe rozwiązanie do nowo powstających ogrodów lub do uatrakcyjnienia już istniejących. Stosowane są głównie w celach dekoracyjnych – oddzielają od siebie poszczególne partie roślinności, pozwalają osiągnąć wizualny porządek oraz stworzyć w ogródku ciekawe i inspirujące aranżacje. Z krawężnikami ogrodowymi łatwo podzielisz ogród na strefę:

  • wypoczynkową (miejsce relaksu),
  • zabaw dla dzieci (plac zabaw),
  • użytkową (np. hodowla warzyw, owoców i ziół),
  • komunikacyjną (ścieżki, podjazdy, chodniki).

Krawężniki te zapobiegają także mieszaniu się różnego typu nawierzchni, co wpływa na prawidłowy wzrost roślin. Na rynku dostępny jest szeroki wybór krawężników, więc możesz wybrać taki, który wpasuje się nie tylko w Twoje gusta i upodobania, ale również w styl ogrodu, elewacji budynku czy kostki. Mogą być one wykonane z betonu, granitu, drewna czy tworzywa sztucznego, np. plastiku.

Czym wyróżniają się plastikowe krawężniki ogrodowe?

Plastikowe krawężniki ogrodowe cechują się dużą lekkością i łatwością w montażu – wystarczy wbić je w ziemię na odpowiednią głębokość. Ich pojedyncze elementy można wielokrotnie przenosić zgodnie z własnymi potrzebami i preferencjami. Plastik, z którego wykonane są krawężniki, ma zwiększoną odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, co sprawia, że kolor i stan krawężników ogrodowych nie zmieni się przez długie lata. W dodatku materiał ten nie wymaga żadnej konserwacji, w przeciwieństwie do drewna.

Tworzywo sztuczne jest bardzo estetyczne i występuje w wielu kolorach. Cechuje się dużą twardością, wytrzymałością oraz wysoką trwałością. Ma doskonałe właściwości mechaniczne i nie ulega odkształceniom. Jest także odporny na środki chemiczne czy korozję. Plastikowe krawężniki ogrodowe mimo swojej dużej lekkości, mogą wytrzymywać spore obciążenia mechaniczne, zarówno uderzenia, jak i nacisk, ścieranie i podatność na zarysowania.  Charakteryzują się także znakomitym stosunkiem gęstości do swej wytrzymałości.

Tworzywo, z którego krawężniki są wykonane, nie przepuszczają wielu różnych substancji. Są także oporne na działanie wysokich temperatur. Długi okres trwałości plastiku oznacza, że nie ulega on rozkładowi i może stać się niebezpiecznym odpadem. Na szczęście tworzywa sztuczne są prosty sposób poddawane recyklingowi i ponownie przetwarzane.

Dodaj komentarz