Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Czym można podzielić strefy w tunelach szklarniowych?

Czym można podzielić strefy w tunelach szklarniowych?

Uprawa warzyw na działkach czy przydomowych ogródkach staje się z roku na rok coraz bardziej popularna. Dzięki własnej uprawie mamy świeże i ekologiczne warzywa bez sztucznych nawozów i chemii. Taka własna uprawa jest nie tylko zdrowa, ale również opłacalna. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób planuje własny ogród warzywny koło domu lub na działce.

Prawidłowe zaplanowanie ogrodu warzywnego ma bardzo duży wpływ na jakość i wielkość plonów. Dobrym rozwiązaniem jest uprawa warzyw pod osłonami, takimi jak folie, tunele szklarniowe i szklarnie. Osłony te pozwalają przyspieszyć termin zbiorów oraz uzyskać obfite i lepsze jakościowo plony. Ich dużą zaletą jest ochrona przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. przymrozkami, ulewami, silnym wiatrem czy gradem.

Uprawa warzyw w tunelach szklarniowych pozwala wydłużyć okres uprawy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W tunelach gleba i powietrze szybciej się nagrzewa, co przyspiesza kiełkowanie i wzrost roślin, oraz daje możliwość uprawy roślin ciepłolubnych. Aby jednak zadbać o estetykę upraw i zapobiec mieszaniu się różnego typu nawierzchni, warto podzielić grządki palisadami lub krawężnikami ogrodowymi.

Obrzeża, palisady i krawężniki z tworzywa sztucznego

Najbardziej podatne na uszkodzenia są właśnie obrzeża, palisady i krawężniki ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych, np. polipropylenu, który cechuje się wysoką trwałością w przeciwieństwie do metalu, który dość szybko ulega korozji, oraz drewna, które butwieje, pęka i deformuje się. Polipropylen ma doskonałe właściwości mechaniczne oraz wykazuje wysoką odporność na działanie warunków atmosferycznych i korozję. Jest to duża zaleta, gdyż krawężniki czy obrzeża montowane na zewnątrz są narażone na działanie wilgoci.

Z pomocą krawężników ogrodowych można nie tylko ułożyć grządki w ogrodzie czy tunelach szklarniowych, ale także wytyczyć rabaty kwiatowe, ścieżki, obrzeża trawników czy podzielić ogród na strefy. W tunelach i szklarniach takie krawężniki zapobiegają mieszaniu się różnego typu nawierzchni, co ma duży wpływ nie tylko na estetykę ogrodu, ale także na prawidłowy wzrost roślin uprawnych. Oddzielając od siebie poszczególne partie roślinności, można zachować porządek i stworzyć w ogrodzie ciekawe aranżacje.

Takie krawężniki są bardzo lekkie i łatwe w montażu – wystarczy wbić je w ziemię na odpowiednią głębokość. Ich pojedyncze elementy można przenosić z miejsca na miejsce, zgodnie z własnymi potrzebami i preferencjami. Każdy element zestawu wyposażony jest w precyzyjny system łączenia, dzięki któremu można ułożyć krawężniki ogrodowe w dowolnie wybrany kształt. Na rynku dostępny jest szeroki wybór krawężników, co pozwala wybrać taki model, który wpasuje się w charakter ogrodu, kolor elewacji czy kostki. Osoby, które nie chcą krawężników plastikowych, mogą wybrać modele wykonane z drewna, betonu czy granitu.

Dodaj komentarz