Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Poznaj rodzaje krawężników i ich zastosowanie

Poznaj rodzaje krawężników i ich zastosowanie

Poznaj rodzaje krawężników i ich zastosowanie

Krawężnik to istotny element wykończeniowy wykorzystywany podczas budowy dróg, podjazdów, alejek i ogrodów. Może on być wykonany z różnego rodzaju materiałów i mieć różne zastosowanie. Odpowiednio zagospodarowany ogród, droga, chodnik czy alejka powinny być wydzielone od innych stref i poszczególnych elementów architektury krajobrazu. Krawężniki, palisady i różnego rodzaju obrzeża są idealnym rozwiązaniem, które nadaje każdej przestrzeni atrakcyjności, wizualnego porządku, harmonii i uroku. W tym artykule dowiesz się, jakie wyróżniamy rodzaje krawężników ze względu na materiał wykonania i zastosowanie!

Krawężniki ogrodowe

Krawężniki znajdujące zastosowanie w przydomowych ogródkach czy na działkach rekreacyjnych pozwalają w estetyczny sposób wytyczyć rabaty kwiatowe, grządki warzywne, obrzeża trawników, drzewa, alejki, chodniki, ścieżki ogrodowe czy obrzeża skalniaków. Mogą być one wykonane z:

  • tworzywa sztucznego – jego cechą jest duża lekkość i łatwość w montażu – wystarczy wbić krawężnik w ziemię na odpowiednią głębokość. Krawężniki z tworzywa sztucznego mają zwiększoną odporność na warunki atmosferyczne. Nie wymagają także żadnej konserwacji,
  • betonu – jest to popularne rozwiązanie stosowane w przestrzeniach publicznych i w prywatnych aranżacjach ogrodów. Betonowe krawężniki mogą stanowić obrzeże trawnikowe, pełnić funkcję krawężnika przy ścieżce, podjeździe czy chodniku. Są łatwe w czyszczeniu i odporne na działanie skrajnych temperatur,
  • granitu – dużą zaletą granitowych krawężników jest ich trwałość i wytrzymałość na znaczne obciążenie, np. na samochód ciężarowy. W najgorszym przypadku krawężnik nie pęka na całej grubości, tylko ulega wykruszeniu,
  • drewna – drewniane krawężniki pięknie się prezentują i dobrze sprawdzają w aranżacjach rustykalnych.

Ozdobne krawężniki ogrodowe są także funkcjonalne. Dzięki nim nie trzeba się martwić o kłopotliwe koszenie trawy wokół drzew czy mieszanie się nawierzchni, co może źle wpłynąć na prawidłowy wzrost roślin.

Krawężniki drogowe

Są to krawężniki znajdujące zastosowanie przy drogach. Można je spotkać wszędzie tam, gdzie konieczne jest oddzielenie chodnika od pasa jezdni. Krawężniki o wymiarach 15 × 100 cm są najczęściej stosowane do dróg wewnętrznych i parkingów, z kolei te o wymiarach 20 × 100 cm można spotkać na drogach publicznych, z uwagi na fakt, że bardzo dobrze znoszą duże obciążenia. Krawężniki drogowe mogą występować także w postaci łukowej, co sprawdza się przy tworzeniu owalnych elementów chodnika.

Krawężniki najazdowe

Są głównie przeznaczone do wykończenia podjazdów przy budynkach mieszkalnych i biurach. Ich zadaniem jest umożliwienie swobodnego przejazdu, a zarazem zniesienie dużych nacisków. Najczęściej są wykorzystywane do tworzenia komfortowych wjazdów na parkingi. Ich górna krawędź jest nieco zaokrąglona, a wysokość na tyle obniżona, by możliwe było bezproblemowe przejeżdżanie po nich samochodem lub innego typu pojazdem.

Krawężniki skośne

Nazwa krawężników skośnych bierze się od ich budowy, gdyż wyróżniają się tym, że są ukośnie ścięte, czyli skonstruowane tak, że mają dwie różne wysokości. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występują spadki. Umożliwiają dostosowanie obramowania chodnika lub drogi do pożądanego poziomu. Wykorzystuje się je przede wszystkim do tworzenia płynnych przejść pomiędzy zwykłymi krawężnikami drogowymi a krawężnikami najazdowymi. Zapewniają także bezpieczeństwo wjeżdżającym na parking pojazdom lub korzystającym z chodnika przechodniom.

Dodaj komentarz