Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Jak wytyczać ścieżki w ogrodzie?

Jak wytyczać ścieżki w ogrodzie?

Ścieżki w ogrodzie są stałym elementem każdego przydomowego krajobrazu. Łączą one ze sobą różne punkty działki, dzielą ogródek na mniejsze sektory i pięknie dekorują ogród. Odpowiednio wytyczone pozwalają na dobrą organizację terenu wokół domu. Ścieżki i alejki pozwalają wyeksponować atuty ogrodu oraz podkreślić zasadzoną roślinność. Dzięki nim domownicy mogą w łatwy i bezpieczny sposób przemieszczać się między ulubionymi i najczęściej użytkowanymi częściami ogrodu.

Krawężniki ogrodowe, palisady czy obrzeża stanowią idealne rozwiązanie zarówno do nowo powstających ogrodów, jak i do uatrakcyjnienia już tych istniejących. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak w łatwy, szybki, a przede wszystkim w poprawny sposób wyznaczyć takie ścieżki w przydomowym ogródku.

Jak zaprojektować i wytyczyć ścieżki w ogrodzie?

Wytyczanie ścieżek powinno być poprzedzone starannie przygotowanym planem. Nie może być ich w ogrodzie zbyt mało, ani też zbyt dużo, szczególnie jak ogród jest niewielkich rozmiarów. Każda ścieżka zabiera trawiaste podłoże, które jest podstawą każdego ogrodu. Z tego powodu należy dokładnie przemyśleć i opracować wstępny projekt wytyczenia ścieżek. W tym celu warto rozrysować sobie plan ogrodu na kartce i zaznaczyć na nim wszystkie sekcje, drzewa i przybudówki. Następnie trzeba się zastanowić, które miejsca powinny być połączone ze sobą bezpośrednio, a do których można będzie przejść na około. Jeśli masz problem z wytyczeniem ścieżek, warto przyjrzeć się wydeptanym przez domowników trasom i wziąć je pod uwagę.

Alejki w ogrodzie powinny być wygodne, dlatego szerokość ścieżek, po których będą się poruszały dwie osoby, powinna wynosić około 120 do 150 cm. Dla jednej osoby wystarczy od 60 do 70 cm. Warto zapamiętać, aby roślin i krzewów nie sadzić zbyt blisko alejek, gdyż po rozrośnięciu mogą je częściowo zakryć. Co więcej, nie powinny one biec zbyt blisko dużych drzew, gdyż ich korzenie po pewnym czasie mogą naruszać ich nawierzchnię. W symetrycznych ogrodach warto zdecydować się na proste ścieżki, natomiast w ogrodach naturalnych można je poprowadzić miękkim łukiem i w różnych kierunkach.

Jakie materiały na ścieżki sprawdzą się najlepiej w ogrodzie?

Najprostszym sposobem jest wykonanie ścieżki ze żwiru lub ułożenie płyt chodnikowych pod wycięte uprzednio płaty trawy. Luźno ułożone płyty można obsypać szerokość grubym żwirem. Tego rodzaju ścieżki są bardzo praktyczne i łatwe w utrzymaniu. Należy jednak koniecznie je ograniczyć z obu stron krawężnikami ogrodowymi, co sprawi, że żwir nie będzie się przesypywał, a rośliny nie będą wrastały. Dobrym materiałem na krawężniki są  wyroby z tworzyw sztucznych – równie efektowne, jak wyroby z kamienia czy betonu. Co więcej, są dużo tańsze i nie wymagają żadnej konserwacji!

Z tego właśnie powodu wiele osób do wyznaczania ścieżek wybiera palisady i krawężniki ogrodowe wykonane z polipropylenu. Jest to tworzywo sztuczne, które charakteryzuje się dużą twardością, wytrzymałością oraz wysoką trwałością i estetyką. Polipropylen ma doskonałe właściwości mechaniczne i nie ulega odkształceniom. Jest odporny na środki chemiczne, niekorzystne warunki pogodowe i korozję.

Dzięki krawężnikom można oddzielić od siebie poszczególne partie roślinności i wydzielić strefy, a tym samym zachować porządek i ład w ogrodzie. Zastosowanie krawężników, obrzeży czy palisad plastikowych zapobiega również mieszaniu się różnego typu nawierzchni, co ma duży wpływ na prawidłowy wzrost roślin i estetykę. Wyroby te występują w różnych kolorach, dzięki temu można je dopasować do stylu domu lub własnych preferencji i upodobań.

Dodaj komentarz