Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Jakie są właściwości polipropylenu?

Jakie są właściwości polipropylenu?

Polipropylen to prawdopodobnie najbardziej uniwersalne tworzywo sztuczne. Czy wiesz, że wykorzystuje się je do tworzenia nie tylko skrzynek magazynowych, ale też strzykawek, opraw do kabli elektrycznych, a nawet zderzaków samochodowych? Unikalne właściwości tego surowca sprawiają, że z wykonanych z niego przedmiotów korzystają specjaliści niemal ze wszystkich branż. O jakich właściwościach mowa?

Polipropylen (PP), czyli surowiec, z którego powstaje duża część naszych produktów, jest uzyskiwany metodą wtryskiwania lub wtłaczania (w zależności od przeznaczenia tworzywa). Materiał ten ma cechy, które rzadko idą w parze – jest bowiem jednym z najlżejszych i jednocześnie najbardziej wytrzymałych tworzyw sztucznych. Stworzone z niego produkty takie jak skrzynki magazynowe, mimo że niewiele ważą, są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne: nie pękają, nawet jeśli spadną z dużej wysokości. Ponadto trudno jest je zarysować, więc można w nich przechowywać ostre przedmioty: śrubokręty, nożyczki czy noże.

Musisz przenieść rozgrzaną ciecz? Wybierz pojemniki z polipropylenu!

Wytrzymałość mechaniczna to nie wszystko, co mają do zaoferowania produkty z polipropylenu. PP jest również bardzo odporny na działanie substancji chemicznych. Pod tym względem przewyższa on większość pozostałych tworzyw, takich jak np. poliwęglan. Polipropylen jest niemal całkowicie niewrażliwy na kwasy, zasady i rozpuszczalniki. W stworzonych z niego pojemnikach można przechowywać oleje, płyny dezynfekcyjne, a nawet nawozy mineralne. Jego właściwości nie zmieniają się pod wpływem wysokich temperatur, więc wykonane z niego artykuły mogą być wykorzystywane do przenoszenia cieczy rozgrzanych do temperatury nawet 100 stopni Celsjusza.

Wyroby z polipropylenu są również słabo palne. Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, często wynoszącej ponad 200 stopni Celsjusza, surowiec ten ulega degradacji – zaczyna się topić.

Jakie przedmioty są tworzone z polipropylenu i jakie mają właściwości?

Właściwości polipropylenu sprawiają, że jest on wykorzystywany do tworzenia przedmiotów, z których ludzie korzystają dosłownie każdego dnia. Żeby nie nadużywać Twojego czasu, wymienimy jedynie najciekawsze z nich.  Z PP produkowane są:

  • krawężniki ogrodowe (odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie nawozów),
  • strzykawki (niewrażliwe na działanie substancji chemicznych),
  • izolacje kabli elektrycznych (polipropylen nie przewodzi prądu),
  • elementy wyposażenia samochodów i maszyn takie jak błotniki, oprawy lusterek oraz spoilery (są lekkie i jednocześnie bardzo wytrzymałe),
  • części maszyn do przetwórstwa spożywczego (PP dobrze znosi obciążenia termiczne).

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o branży spożywczej. Polipropylen jest całkowicie bezpieczny dla żywności – nie zmienia jej smaku, zapachu i składu. Z tego powodu wykonuje się z niego m.in. pojemniki oraz sztućce plastikowe, a także opakowania na jogurty.

Dodaj komentarz