Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Na co zwracać uwagę przy zakupie miseczek plastikowych?

Na co zwracać uwagę przy zakupie miseczek plastikowych?

Miseczki plastikowe to jedne z najczęściej używanych naczyń w kuchni. Można w nich nie tylko przygotowywać potrawy, ale również je spożywać. Idealnie sprawdzają się do sałatek, zup czy przekąsek. Bardzo często podaje się w nich jedzenie małym dzieciom. Znajdują one zastosowanie nie tylko w kuchni, ale w każdej dziedzinie życia. Są idealne do podawania wody i karmy zwierzętom domowym, przechowywania drobnicy w warsztacie, przyborów biurowych, guzików, gadżetów firmowych, zabawek czy kluczy. Mogą także pełnić rolę podstawki pod wyciekające płyny w warsztatach lub laboratoriach. Są to tak uniwersalne naczynia, że można je wykorzystać praktycznie wszędzie. Cechują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia i są bardzo łatwe w czyszczeniu. Miseczki te mogą różnić się między sobą materiałem wykonania, wielkością, pojemnością, kształtem czy kolorystyką. Są one bezpieczną i tańszą alternatywą dla tradycyjnych miseczek szklanych.

Odpowiednie atesty i deklaracje zgodności

Wyroby plastikowe są produkowane z rozmaitych surowców, np. polipropylen (PP), polietylen (HDPE, LDPE), politereftalan etylenu (PET) czy polistyren (PS), dlatego nie każda miseczka plastikowa nadaje się do kontaktu z żywnością. Przed jej zakupem musisz sprawdzić, czy ma wymagane certyfikaty i atesty. Surowce i koncentraty barwiące stosowane do produkcji miseczek i innych opakowań plastikowych podlegają surowym przepisom. Zgodnie z rozporządzeniem unijnym z 27 października 2004, muszą one spełniać wymogi tzw. deklaracji zgodności dla tworzyw sztucznych. Istotnym certyfikatem jakości jest także atest FDA wydawany przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Aby wyroby plastikowe były bezpieczne dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska, nie mogą uwalniać niebezpiecznych substancji, modyfikować składu żywności oraz zmieniać smaku i zapachu produktu. Warto pamiętać, aby żywność najlepiej przechowywać w wyrobach plastikowych wykonanych z polietylenu wysokiej i niskiej gęstości oraz polipropylenu wielokrotnego użytku.

Jak wybrać najlepszą miseczkę plastikową?

Przed zakupem miseczek plastikowych warto zastanowić się, do czego będą najczęściej używane. Jeżeli wykorzystywane będą w domowej kuchni lub gastronomii, wówczas muszą spełniać wyżej wymienione wymogi, tj. deklarację zgodności dla tworzyw sztucznych oraz atest FDA. Miseczki plastikowe produkowane z wysokiej jakości surowców dopuszczonych do kontaktu z żywnością sprawiają, że rozszerza się spektrum ich zastosowań w gospodarstwach domowych oraz gastronomii. Warto wiedzieć, że na wszystkich plastikowych wyrobach znajduje się informacja o tym, z jakiego tworzywa zostały wykonane. Producenci wyrobów z tworzyw sztucznych oznaczają je graficznym symbolem, który znajduje się na spodzie każdego produktu.

Przy zakupie miseczek plastikowych zwróć uwagę na ich wielkość i pojemność. Jeżeli zamierzasz w nich przygotowywać potrawy, wówczas musisz pamiętać o zakupie większych miseczek, które pozwolą dokładnie wymieszać wszystkie składniki. Możesz także dobrać miski pod kolor kuchni, łazienki, pokoju lub innego pomieszczenia, w którym będziesz ich używać. Pamiętaj, że sposób wykorzystania miseczek plastikowych w dużej mierze zależy także od Twojej kreatywności.

Dodaj komentarz