Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Czym jest regranulat?

Czym jest regranulat?

Ponowne wykorzystanie plastikowych butelek, opakowań i pojemników to sposób na ochronę środowiska, gdyż pozwala skutecznie ograniczyć ilość tych produktów oraz ich szkodliwy wpływ przyrodę. W procesach przetwórstwa wyrobów z tworzyw sztucznych uzyskuje się regranulat. To właśnie on jest stosowany do produkcji nowych towarów z tworzyw sztucznych.

Regranulat to nic innego jak przetworzone tworzywo sztuczne, które zostało pozyskane w procesie recyklingu, a następnie poddane granulacji. Proces powstawania regranulatu wcale nie jest tak skomplikowany. Początkowy etap to czyszczenie i mycie zużytych wyrobów z tworzyw sztucznych oraz ich suszenie. Następnie czyste produkty plastikowe trafiają do młyna i znów są osuszane w wysokiej temperaturze przez kilka godzin. Dokładnie wysuszony wytwór zostaje przerobiony na małe i podłużne nitki oraz rozdrobniony na granulki.

Granulacja wyrobów z tworzyw sztucznych to zaawansowany, ale niezwykle pożyteczny przykład recyklingu. Powstały regranulat może różnić się właściwościami w zależności od tego, z jakiego tworzywa sztucznego został przetworzony. Wymienić można regranulat z polietylenu o dużej gęstości (HDPE), regranulat z polipropylenu (PP) czy regranulat z polietylenu o niskiej gęstości (LDPE).

Co powstaje z regranulatu?

Z recyklingu tworzyw sztucznych można uzyskać wyroby o niższych lub takich samych właściwościach. Z regranulatu produkuje się najczęściej reklamówki, opakowania jednorazowego i wielokrotnego użytku, elementy wyposażenia magazynu i warsztatu, np. skrzynki i pojemniki, elementy wyposażenia ogrodu, np. krawężniki ogrodowe czy kompostowniki, pojemniki na kosmetyki czy akcesoria gospodarstwa domowego, np. wiadra i miski. Wiele butelek na wodę oraz opakowań na żywność czy opakowań na detergenty i płyny powstaje także z regranulatu.

Dodaj komentarz