Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Czym się kierować przy wyborze kompostownika?

Czym się kierować przy wyborze kompostownika?

Kompostownik pozwala pozbyć się odpadków organicznych z kuchni oraz ogrodu, tworząc zdrowy nawóz dla roślin. Dostarcza on roślinom niezbędnych mikroelementów i składników odżywczych, tj. azot, fosfor czy potas, dzięki czemu wpływa na prawidłowy rozwój roślin. Posiadacze ogródków doskonale wiedzą, jak wiele odpadów produkuje się przez cały rok, dlatego kompostownik w ogrodzie to coraz częsty widok.

Odpady organiczne to przede wszystkim skórki owoców i warzyw, skorupki jaj, skoszona trawa czy trociny. Dzięki nim możesz produkować darmowy nawóz, który zwiększy żyzność gleby i przyspieszy rozwój Twoich roślin. Duży wpływ na jakość nawozu ma rodzaj kompostowanego materiału, dostępność tlenu, odpowiednia wilgotność masy organicznej, temperatura (im wyższa, tym procesy rozkładu zachodzą szybciej) oraz ilość i jakość mikroorganizmów kompostujących.

Oprócz naturalnych, a tym samym najtańszych kompostowników tworzonych w wyznaczonym miejscu działki, rolę kompostownika może pełnić pojemnik. Może to być pojemnik:

  • otwarty – składający się z czterech ścian, które mają ograniczyć powierzchnię, na której będą składowane odpadki organiczne. Kompostowniki te mogą być zbudowane z desek, siatki lub innych materiałów,
  • zamknięty – najczęściej są to plastikowe, metalowe lub drewniane pojemniki z otworami wentylacyjnymi,
  • rotacyjne – zawieszane na specjalnej obrotowej konstrukcji, która daje możliwość łatwego mieszania i napowietrzania kompostowanej biomasy.

Na co zwrócić uwagę wybierając kompostownik?

Kompostownik dobiera się głównie pod względem potrzeb, wielkości ogrodu i jego specyfiki. W przypadku, gdy masz duży trawnik, cięte żywopłoty, przydomowy sad czy warzywnik, to resztek po zabiegach pielęgnacyjnych jest dużo. Zwykle najmniejsze kompostowniki mają pojemność 200-300 l. Optymalne rozmiary kompostowników nie powinny przekraczać 1,20 m wysokości oraz 1,50 m szerokości, co pozwala na dostęp powietrza do wnętrza masy.

Na rynku dostępne są kompostowniki ogrodowe wykonane z kilku materiałów. Mogą to być na przykład kompostowniki metalowe, drewniane czy plastikowe. Metalowy kompostownik składa się z ocynkowanego, metalowego szkieletu oraz ścianek wykonanych z polipropylenu. Ściany mogą być gładkie lub perforowane, co zapewni odpowiednią wentylację masy kompostowej. Kompostowniki metalowe są oparte na wytrzymałym stelażu ze ściankami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Ułatwiają one nie tylko wytwarzanie masy kompostowej, ale także prowadzenie porządków w ogrodzie. Plastikowe cechują się dodatkowo dużą lekkością, co sprawia, że pojemnik można łatwo przetransportować w dowolne miejsce.

Częstym rozwiązaniem w ogrodach są również kompostowniki wykonane z drewna, głównie ze starych desek pozostałych z budowy lub rozbiórki. Ten rodzaj kompostowników wybierany jest głównie przez osoby świadome ekologicznie oraz takie, które dysponują akurat starymi drewnianymi deskami lub paletami. Kompostowniki metalowe i plastikowe są z pewnością bardziej estetyczne i odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne niż pojemniki drewniane, jednak wszystko zależy od potrzeb i preferencji właścicieli ogrodów i gospodarstw rolnych.

Dodaj komentarz