Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Czym się kierować przy wyborze kompostownika?

Czym się kierować przy wyborze kompostownika?

Kompostownik umożliwia pozbycie się odpadków organicznych z kuchni oraz ogrodu. Z odpadów tych powstaje pożyteczny nawóz dla roślin, który dostarcza im niezbędnych składników odżywczych. Posiadacze ogródków doskonale wiedzą, jak wiele odpadów produkuje się przez cały rok, dlatego kompostownik w ogrodzie to coraz częsty widok.

Odpady organiczne to przede wszystkim skórki owoców i warzyw, skorupki jaj, skoszona trawa czy trociny. Dzięki nim możesz produkować nawóz, który zwiększy żyzność gleby i przyspieszy wzrost Twoich roślin. Duży wpływ na jakość nawozu ma rodzaj kompostowanego materiału, dostępność tlenu, odpowiednia wilgotność czy temperatura.

Oprócz naturalnych, a tym samym najtańszych kompostowników tworzonych na działce, rolę kompostownika może także pełnić pojemnik:

  • otwarty – składający się z czterech ścian, które mają ograniczyć powierzchnię składowania. Kompostowniki te mogą być zbudowane np. z desek,
  • zamknięty – na przykład plastikowy, metalowy lub drewniany z otworami wentylacyjnymi,
  • rotacyjne (obrotowe) – umożliwiające mieszanie i napowietrzanie kompostu.

Na co zwrócić uwagę wybierając kompostownik?

To, jaki kompostownik wybierzesz, powinno zależeć przede wszystkim od potrzeb i wielkości ogrodu. Te mniejsze mają najczęściej pojemność od 200 do 300 l. Te większe nie powinny przekraczać 1,20 metrów na wysokość oraz 1,50 metrów na szerokość.

Na rynku dostępne są kompostowniki ogrodowe wykonane z kilku materiałów. Mogą to być na przykład kompostowniki metalowe, drewniane czy plastikowe. Metalowy kompostownik składa się z metalowego szkieletu oraz ścianek wykonanych z polipropylenu. Ściany mogą być gładkie lub perforowane, co zapewni odpowiednią wentylację masy kompostowej. Kompostowniki metalowe są oparte na wytrzymałym stelażu, a plastikowe cechują się dodatkowo dużą lekkością, co sprawia, że pojemnik można łatwo przenieść.

Częstym rozwiązaniem w ogrodach są również kompostowniki wykonane z drewna, głównie ze starych desek pozostałych z budowy lub rozbiórki. Ten rodzaj kompostowników wybierany jest głównie przez osoby świadome ekologicznie oraz takie, które dysponują akurat starymi drewnianymi deskami lub paletami. Kompostowniki metalowe i plastikowe są z pewnością bardziej estetyczne i odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne niż pojemniki drewniane, jednak wszystko zależy od potrzeb i preferencji właścicieli ogrodów i gospodarstw rolnych.

Dodaj komentarz