Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Jak poprawnie ułożyć krawężniki w ogrodzie?

Jak poprawnie ułożyć krawężniki w ogrodzie?

Krawężniki ogrodowe stanowią doskonałe rozwiązanie nie tylko do nowo powstających ogrodów, ale również do uatrakcyjnienia już tych istniejących. Sprawdzają się idealnie jako częściowe obrzeża zagospodarowanych przestrzeni. Są to często wyroby z tworzywa sztucznego, które cechują się dużą lekkością i łatwością w montażu – wystarczy wbić je w ziemię na odpowiednią głębokość. Ich pojedyncze elementy można wielokrotnie przenosić, zgodnie z potrzebami i preferencjami. Zaletą tworzywa sztucznego jest zwiększona odporność na warunki atmosferyczne, co sprawia, że kolor krawężników ogrodowych nie zmieni się przez długie lata. W dodatku materiał ten nie wymaga żadnej konserwacji.

Obrzeża ogrodowe stosowane są głównie w celach dekoracyjnych – oddzielają od siebie poszczególne partie roślinności i pozwalają tworzyć w przydomowym ogródku lub na działce ciekawe aranżacje. Z krawężnikami i obrzeżami łatwo podzielisz ogród na strefy, np. na:

  • strefę wypoczynkową (miejsce relaksu i odpoczynku),
  • strefę zabaw dla dzieci (plac zabaw),
  • strefę użytkową (obszar przeznaczony na hodowlę warzyw, owoców i ziół),
  • strefę komunikacyjną (ścieżki, podjazdy, chodniki).

Krawężniki ogrodowe pozwalają także w estetyczny sposób wytyczyć rabaty kwiatowe i obrzeża trawników. Zapobiegają również mieszaniu się różnego typu nawierzchni, co wpływa na prawidłowy wzrost roślin. Odpowiednio podzielone i wyraźnie wyznaczone strefy w ogrodzie pozwolą na osiągnięcie wizualnego porządku. Co więcej, na rynku dostępny jest szeroki wybór krawężników, więc możesz wybrać taki, który wpasuje się w charakter ogrodu, kolor elewacji czy kostki.

Układanie krawężników ogrodowych krok po kroku

Stworzenie ścieżki w ogrodzie, bez względu na to, czy kładziesz krawężniki betonowe, kamienne czy wykonane z tworzywa sztucznego, wymaga stworzenia projektu i planu pracy. Taki plan przyda się podczas budowania alejek ogrodowych, podjazdów i stref chodnikowych wokół domu. Właściwe wytyczenie granic przyszłej ścieżki jest zdecydowanie najważniejszym elementem, dlatego istotne jest wyznaczenie punktów i kierunków styku odcinków łukowych i prostych.

W pierwszym kroku warto także odpowiednio zmierzyć powierzchnię, na której będziesz układać krawężniki. Jest to ważna informacja, która przyda się przy zakupie materiałów. Jeśli masz już opracowany projekt i potrzebny materiał, warto najpierw odpowiednio wyrównać teren. Samo ułożenie krawężników nie jest trudne oraz nie wymaga wysiłku. Sposób montażu zależy od typu produktu. Niektóre krawężniki wystarczy wbić w ziemię lub mocno docisnąć do podłoża, a inne wymagają wkopania do gruntu. Każdy element zestawu wyposażony jest w precyzyjny system łączenia, który daje możliwość ułożenia krawężników ogrodowych w dowolnie wybrany kształt.

Dodaj komentarz