Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Opakowania plastikowe a kontakt z żywnością

Opakowania plastikowe a kontakt z żywnością

W dzisiejszych czasach większość produktów kupujemy głównie w plastikowych butelkach i kartonikach. Materiał ten z powodzeniem zastąpił opakowania szklane i papierowe. W końcu pojemniki plastikowe są lekkie, wygodne, uniwersalne i tańsze, dlatego nic dziwnego, że ich zużycie jest tak duże. Z opakowań plastikowych większość z nas korzysta na co dzień. Rzadko jednak zastanawiamy się, czy wykonane są we właściwy sposób i z bezpiecznego dla zdrowia materiału. A przecież na wszystkich plastikowych opakowaniach znajduje się informacja o tym, z jakiego dokładnie tworzywa zostały wykonane. Informacja taka ma formę graficznego symbolu i znajduje się najczęściej na spodzie opakowania.

Jak odczytywać symbole znajdujące się na plastikowych opakowaniach?

Każdy symbol charakteryzuje się konkretnym składem. Przedstawia on trzy strzałki przypominające wyglądem trójkąt, wewnątrz którego umieszczona jest cyfra od 1 do 7. Co one oznaczają?

  • 1 (PET) – to politereftalan etylenu, jedno z najczęściej wykorzystywanych tworzyw,
  • 2 (HDPE) – to polietylen wysokiej gęstości, uważany za jeden najbezpieczniejszych tworzyw,
  • 3 (PVC) – to polichlorek winylu, który jest szkodliwy dla zdrowia i może wydzielać toksyny,
  • 4 (LDPE) – to polietylen niskiej gęstości, mniej bezpieczny dla zdrowia niż HDPE i PP,
  • 5 (PP) – to polipropylen wielokrotnego użytku. Jeden z najbezpieczniejszych dla zdrowia plastików,
  • 6 (PS) – to polistyren, najbardziej rozpoznawalny jako styropian. Nie powinno się go stosować do pakowania żywności,
  • 7 (INNE) – to tworzywa, których nie powinno się wykorzystywać do produkcji opakowań na żywność, gdyż może się w nich znajdować niebezpieczny dla zdrowia bisfenol A (BPA).

Podsumowując, żywność najlepiej jest przechowywać w opakowaniach plastikowych oznaczonych symbolem 2 (HDPE), 4 (LDPE) oraz 5 (PP). Nie powinno się używać ponownie butelek PET, a opakowania z grupy 3 (V lub PVC), 6 (PS) i 7 (INNE) zawierają związki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Jakie atesty muszą spełniać opakowania plastikowe do żywności?

Nie każde opakowanie plastikowe nadaje się do kontaktu żywnością, dlatego przed jego zakupem należy sprawdzić, czy ma wymagane certyfikaty. Aby wyroby plastikowe były bezpieczne dla żywności, muszą mieć odpowiednie atesty. Nie mogą uwalniać niebezpiecznych substancji, modyfikować składu żywności, a także zmieniać smaku i zapachu produktu. Surowiec, z którego są produkowane, musi mieć certyfikat uznawany za bezpieczny dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska. Istotny jest tutaj atest FDA wydawany przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Jest on potwierdzeniem tego, że surowiec wykorzystywany do produkcji opakowań nie wchodzi w reakcję chemiczną z żywnością. Co więcej, musi on spełniać wymogi deklaracji zgodności dla tworzyw sztucznych.

Czym powinny cechować się opakowania plastikowe na żywność?

Opakowania na żywność wykonane z tworzyw sztucznych powinny spełniać kryteria określone w przepisach unijnych i krajowych. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie żywności przed czynnikami zewnętrznymi, tj. wilgoć, zanieczyszczenia, wysoka lub niska temperatura czy promieniowanie słoneczne. Aby opakowania plastikowe dobrze spełniały swoje zadanie, muszą cechować się dużą szczelnością, odpornością na uszkodzenia, pęknięcia i degradację mikrobiologiczną.

Tworzywa sztuczne, z których produkowane są miseczki plastikowe, pojemniki i inne opakowania powinny być bezpieczne dla zdrowia oraz przebadane pod kątem kontaktu z żywnością. W opakowaniach wytworzonych z wysokogatunkowych tworzyw można przechowywać, przygotowywać oraz podawać żywność. Nie wpływają one na skład, a także nie zmieniają walorów smakowych przechowywanej żywności. Opakowania plastikowe dopuszczone do kontaktu z żywnością sprawiają, że rozszerza się spektrum ich zastosowań nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w branży gastronomicznej.

Dodaj komentarz