Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Jakie atesty muszą mieć surowce na opakowania plastikowe?

Jakie atesty muszą mieć surowce na opakowania plastikowe?

Opakowania plastikowe są produkowane z rozmaitych surowców, takich jak polietylen czy polipropylen, a następnie wykorzystywane m.in. do przechowywania żywności oraz leków. Wspomniane tworzywa, ze względu na swoje zastosowanie, muszą mieć odpowiednie atesty. Artykuł stworzony z surowca posiadającego certyfikat jest uznawany za bezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz dla środowiska. O jakich atestach mowa i co dokładnie oznaczają?

Atest FDA

Surowce oraz koncentraty barwiące, które wykorzystuje się do produkowania opakowań plastikowych, podlegają surowym przepisom. Materiały te – aby można było je wykorzystać w procesie produkcyjnym – powinny posiadać atest FDA (Food and Drug Administration), wydawany przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Certyfikat ten potwierdza, że dany surowiec, np. polipropylen, nie wchodzi w reakcję chemiczną z żywnością, co czyni go bezpiecznym dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Deklaracja Zgodności

Rozporządzenie unijne z 27 października 2004 roku reguluje kwestię produkowania wyrobów plastikowych przeznaczonych do kontaktu z żywnością i sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Z przepisów wynika, że wszystkie surowce służące do przechowywania czy serwowania żywności muszą spełniać wymogi tzw. deklaracji zgodności dla tworzyw sztucznych. Żeby móc wykorzystać dany surowiec, musi on spełniać następujące warunki:

  • nie może uwalniać niebezpiecznych substancji, które mogłyby przeniknąć do żywności,
  • nie może modyfikować składu żywności,
  • nie powinien zmieniać smaku lub zapachu danego produktu.

Wyroby z tworzyw sztucznych do przechowywania żywności

Surowce, z których stworzono nasze opakowania plastikowe, posiadają oba wspomniane powyżej atesty: deklarację zgodności oraz atest FDA. W artykułach takich jak miseczki plastikowe możesz serwować obiady dzieciom, podawać karmę psom i kotom oraz dawać paszę zwierzętom gospodarskim. Właściwości fizykochemiczne artykułów firmy Rodło nie zmieniają się pod wpływem skrajnych temperatur, więc zimą oraz latem mogą być przechowywane na świeżym powietrzu. Co więcej, nie zaszkodzi im deszcz czy śnieg, ponieważ są one odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Dodaj komentarz