Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Główne zastosowania tworzyw sztucznych

Główne zastosowania tworzyw sztucznych

kolorowe nakrętki

Tworzywa sztuczne zostały wynalezione już w XIX wieku, ale dopiero od połowy wieku XX nastąpił bardzo intensywny rozwój ich produkcji oraz zużycia. Dzięki swoim właściwościom zaczęły być stosowane w wielu dziedzinach i gałęziach gospodarki. Cały czas rozwijają się również coraz nowocześniejsze technologie pozwalające na powstawanie tworzyw o nowych własnościach, które znajdują zastosowanie nawet tam, gdzie wcześniej używano jedynie materiałów o pochodzeniu naturalnym.

Największe zalety tworzyw sztucznych, dzięki którym zyskały one tak szeroką popularność, to przede wszystkim estetyczny wygląd i możliwość barwienia na dowolny kolor, łatwość formowania z nich dowolnego kształtu, wysoka odporność na niszczące działanie czynników atmosferycznych oraz niski koszt wytwarzania i możliwość przerabiania wiele razy.

Przykłady wykorzystania

Współcześnie produkuje się wiele tworzyw sztucznych, które różnią się między sobą pewnymi właściwościami, dlatego zależnie od rodzaju materiału inne mogą być ich główne zastosowania:

– polietylen używany jest do wyrobu butelek i toreb;

– polipropylen wykorzystuje się do doniczek, skrzynek magazynowych oraz pojemników na żywność;

– polichlorek winylu stosowany jest do wyrobu rur kanalizacyjnych, wykładzin podłogowych, a także stolarki okiennej i drzwiowej;

– polistyren jest tworzywem, z którego powstają zabawki dla dzieci, opakowania płyt kompaktowych i szczoteczki do zębów, a w formie spienionej zwany jest styropianem i służy do wykonywania ociepleń.

Wiele zastosowań plastiku widzimy każdego dnia w naszych gospodarstwach domowych i miejscach pracy, jednak na tym one się nie kończą. Dzięki swoim przydatnym właściwościom wyroby z tworzyw sztucznych są szeroko wykorzystywane w budownictwie, elektrotechnice, technice medycznej i budowie maszyn oraz aparaturze precyzyjnej. Posługują się nimi także różne rodzaje przemysłu, w tym samochodowy, lotniczy, tekstylny, chemiczny i spożywczy.

Dodaj komentarz