Blog firmy RODŁO Bytom. Nowości produkcyjne, pomysły oraz newsy ze świata tworzyw
Tworzywa sztuczne – formowanie wtryskowe

Tworzywa sztuczne – formowanie wtryskowe

forma wtryskowa

Tworzywa sztuczne, mogą być przetwarzane w różny sposób, na przykład poprzez wytłaczanie, prasowanie, walcowanie czy odlewanie. Jednak najczęściej stosowana jest w ich przypadku metoda wtryskowa. Technologia ta polega na cyklicznym procesie odbywającym się na maszynie nazywanej wtryskarką,  Materiał wyjściowy w postaci małych kawałków (granulki albo krajanka) podawany jest poprzez podajnik do ogrzewanego cylindra wtryskarki. Tam pod wpływem wysokiej temperatury następuje proces jego uplastycznienia, dzięki czemu może on być wtryskiwany pod wysokim ciśnieniem przez dyszę i tuleję wtryskową do formy, w której tworzywo ochładza się i zestala, dzięki czemu powstaje dana wypraska. Po zakończeniu tego procesu następuje otwarcie formy wtryskowej i możliwe jest wyciągnięcie gotowego wyrobu. Następnie proces się powtarza i kolejna porcja materiału plastycznego jest wtryskiwana do danej formy wtryskowej.

Zalety i ograniczenia procesu

Metoda wtryskowa wiąże się z wieloma zaletami, z których główna to przede wszystkim możliwość wytwarzania nawet bardzo skomplikowanych wyrobów z tworzyw sztucznych za pomocą jednego procesu technologicznego. Wystarczy jedynie stworzenie odpowiedniej formy, aby plastyczne tworzywo mogło ją wypełnić i osiągnąć pożądany przez nas kształt. Przy czym po wyjęciu gotowego produktu z formy zazwyczaj nie są już potrzebne prawie żadne obróbki wykańczające. Inne ważne zalety metody wtryskowej to możliwość pełnego zautomatyzowania produkcji, niewielka pracochłonność oraz powtarzalność własności i wymiarów uzyskanego wyrobu.

Technologia wtrysku wiąże się jednak także z pewnymi ograniczeniami i wadami. Jednym z głównych jest bardzo wysoki koszt wtryskarek oraz form wtryskowych, co często uniemożliwia rozpoczęcie danej produkcji. Dlatego metoda ta staje się opłacalna dopiero przy produkcji wielkoskalowej i długich seriach wyrobów. Ważne są również wysokie kwalifikacje i odpowiednie przeszkolenie pracowników nadzoru technicznego, którzy muszą dobrze znać specyfikę przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ostatnim istotnym ograniczeniem jest długi okres przygotowywania form wtryskowych, co przekłada się przedłużenie czasu przygotowywania produkcji.

Dodaj komentarz